GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 10906540
*
nr 1090 6540
Keramik
Röd rubin, Gefle, 15 del
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 februari 2017
kl 19:49:30
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/2 20:26:47
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik röd rubin svensk keramik svenska keramiker
-
3016 Figuriner
2 st. Glaserad keramik, Hästar Upsala Ekeby. Höjd:..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:28
-
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:00
-
4275 Ingefärskrus
Kina. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:13
-
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:42
-
4182 Lampfot
Upsala Ekeby, glaserad keramik. Höjd: 36 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:26
-
4105 Servisdelar
Mat- och kaffeservis, 45 st ca, Ulla Procopé (1921..//
Aktuellt bud: 1.300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:09
*
Keramik
nr 1090 6540
Keramik
Röd rubin, Gefle, 15 del
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 februari 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/2 20:26:47 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik röd rubin svensk keramik svenska keramiker
-
3016 Figuriner
2 st. Glaserad keramik, Hästar Upsala Ekeby. Höjd:..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:28 -
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:00 -
4275 Ingefärskrus
Kina. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:13
-
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:42 -
4182 Lampfot
Upsala Ekeby, glaserad keramik. Höjd: 36 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:26 -
4105 Servisdelar
Mat- och kaffeservis, 45 st ca, Ulla Procopé (1921..//
Aktuellt bud: 1.300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:09